Sąnarius skauda ne tik seneliams
Sąnarių ligos – ne tik senyvo amžiaus žmonėms pasitaikantys sveikatos sutrikimai. Laikas, leidžiamas sėdint prie kompiuterio, o ne judant, arba atvirkščiai – pernelyg intensyvus sportavimas – ilgainiui „padaro savo“: sąnariai nustoja gaminti pakankamai tepalinio skysčio, „išdžiūsta“, pradeda braškėti. Susilpnėję sąnariai lengvai pasiduoda traumoms, gali atplyšti jų dalys, o tai sukelia nepakeliamą skausmą. Vienas veiksmingiausių būdų pamatyti, kas dedasi jūsų sąnaryje – sąnarių echoskopija.
Priežastys, kurios dažniausiai lemia sąnario skausmą
Sąnarių skausmas gali atsirasti bet kurio amžiau žmogui – tiek vaikui, tiek paaugliui, tiek jaunuoliui, tiek senyvo amžiaus pacientui. Jei sąnarius pradeda skaudėti jau ankstyvoje vaikystėje, kai judama gana daug, gali būti, kad skausmas yra reumatinės kilmės arba atsiradęs dėl infekcijos (pavyzdžiui, sinusito). Atmetus tokio pobūdžio ligas, reiktų kreiptis į ortopedą, kuris paskirs echoskopinį sąnarių tyrimą.
Sąnarių echoskopijos metu gali būti aptinkami įvairūs sąnario sistemos pažeidimai: sąnario vystymosi defektai, menisko plyšimas, sąnario kremzlės trauma, kaulo auglys. Sąnarius gali skaudėti dėl jų nusidėvėjimo, traumos ir netgi stuburo pažeidimų. Pavyzdžiui, pasislinkus kuriam nors stuburo slanksteliui, didesnis krūvis tenka vienai kūno pusei, todėl gali pradėti skaudėti petį ar kelį.
Rizikos grupės, kurioms rekomenduojama atlikti sąnarių echoskopiją
Tam tikrų įpročių turintiems žmonėms yra didesnė rizika susirgti sąnarių ligomis, todėl jie, pajutę netgi nežymų sąnario skausmą, turėtų kreiptis į gydytoją siuntimui atlikti sąnarių echoskopiją. Rizikos susirgti sąnarių ligomis grupės – tai žmonės, turintys antsvorio, mėgstantys pasyviai leisti laisvalaikį, dirbantys vien sėdimą darbą arba itin aktyviai sportuojantys, anksčiau turėję sąnarių traumų žmonės, taip pat tie, kurių raumenys yra nusilpę dėl ilgalaikės ligos ar žalingo gyvenimo būdo.
Kaip atliekama sąnarių echoskopija?
Echoskopija – visiškai neskausmingas, nesudėtingas ir sveikatai nepavojingas tyrimas. Nemaloniausia jo dalis – kūno vietos, kurios sąnarys tiriamas, ištepimas specialiu geliu, kuris padidina odos pralaidumą ir specialiame ekrane leidžia geriau matyti sąnarį. Sąnarių echoskopija gali būti atliekama norint nustatyti skausmo priežastį petyje, kelyje, čiurnoje, alkūnėje.
Ištepus odą geliu, gydytojas specialiu davikliu vedžioja per paciento odą ir kartu su pacientu gali matyti, kaip sąnarys atrodo „iš vidaus“. Ekrane gydytojas gali matyti sąnario pažeidimus, jo deformaciją, susikaupusį skystį. Jeigu echoskopijos metu gydytojas pastebi sąnaryje esant įtartiną darinį, iš karto po echoskopijos galima atlikti biopsiją ir paimti jo mėginį.
Sąnarių echoskopija trunka nuo kelių iki keliolikos minučių. Šio tyrimo rezultatus galima sužinoti jau tą pačią dieną, iš karto po procedūros galima keliauti namo. Echoskopija neturi jokio šalutinio poveikio, ją galima atlikti tiek vaikams, tiek kūdikio besilaukiančioms moterims, tiek senyvo amžiaus pacientams. Dėl savo nekenksmingumo ši procedūra kartais pakeičia kur kas pavojingesnį radiologinį tyrimą.