Katino priežiūra po kastracijos
Katino kastracija dažniausiai atliekama jauniems katinams, tačiau gali būti atliekama ir vyresniame amžiuje. Po operacijos itin svarbu užtikrinti tinkamą katino priežiūrą, kad gyvūnas greitai ir be komplikacijų atsigautų.
Pirmoji para po operacijos yra svarbiausia
Pirmoji para po katino kastracijos yra pati svarbiausia, nes tuo metu katinas atsigauna po anestezijos ir pradeda gyti pjūvio vieta. Paprastai gyvūnas iš veterinarijos klinikos išleidžiamas praėjus kelioms valandoms po operacijos, kai jo būklė stabilizuojasi. Sugrįžus namo, būtina sudaryti ramias sąlygas – paruošti šiltą ir jaukią vietą, kur katinas galėtų ilsėtis be trikdžių. Pirmosiomis valandomis po anestezijos katinas gali būti apsvaigęs, netvirtai stovėti ant kojų ar prarasti koordinaciją. Tai yra normalu, nes narkozės poveikis palaipsniui silpsta. Svarbu stebėti gyvūną ir užtikrinti, kad jis nepatirtų sužalojimų – neleistina leisti jam šokinėti ar lipti į aukštas vietas. Taip pat katinui gali būti sunku reguliuoti kūno temperatūrą, todėl reikėtų pasirūpinti, kad jis neperšaltų. Vandens ir maisto galima pasiūlyti tik tada, kai katinas visiškai atsigavęs. Paprastai rekomenduojama palaukti 6–8 valandas po operacijos. Pirmąją dieną gyvūnas gali turėti sumažėjusį apetitą, tačiau kitą dieną jis turėtų pradėti valgyti įprastai. Jeigu katinas neėda ilgiau nei 24 valandas, reikėtų pasikonsultuoti su veterinaru.
Žaizdos priežiūra ir higiena
Po kastracijos pjūvio vieta paprastai yra nedidelė, o siūlų dažniausiai nereikia, nes pjūvis užgyja savaime. Vis dėlto, labai svarbu reguliariai apžiūrėti operuotą vietą ir įsitikinti, kad nėra infekcijos požymių. Sveika žaizda turėtų būti švari, be paraudimo, patinimo ar išskyrų. Kad katinas negalėtų laižyti ar krapštyti žaizdos, gali prireikti naudoti specialų apsauginį antkaklį (dar vadinamą „Elžbietos apykakle”). Jį rekomenduojama laikyti bent 7–10 dienų, kol pjūvis visiškai užgyja. Jei katinas tampa neramus ar bando pašalinti antkaklį, svarbu stebėti jo elgesį ir užtikrinti, kad žaizda nebūtų pažeista. Higienos procedūras, tokias kaip maudymas, reikėtų atidėti bent dviem savaitėms po operacijos, kol žaizda visiškai sugis. Jei pastebite kraujavimą, pūliavimą ar nemalonų kvapą iš pjūvio vietos, būtina nedelsiant kreiptis į veterinarą. Taip pat, jei katinas tampa vangus, karščiuoja ar atsisako ėsti, tai gali būti infekcijos ar kitos komplikacijos požymiai.
Mityba ir svorio kontrolė po kastracijos
Kastracija turi tiesioginį poveikį katino medžiagų apykaitai. Po operacijos sumažėja lytinių hormonų lygis, dėl to sulėtėja metabolizmas ir padidėja polinkis priaugti svorio. Todėl svarbu skirti ypatingą dėmesį mitybai ir nepermaitinti augintinio. Po operacijos rekomenduojama pereiti prie specialiai kastruotiems katinams skirto pašaro. Tokia mityba padeda palaikyti sveiką svorį ir užkerta kelią šlapimo takų problemoms, kurios dažnai pasireiškia kastruotiems patinams. Maistas turėtų būti mažesnio kaloringumo, tačiau turtingas baltymais, kad palaikytų raumenų masę. Maisto porcijas reikėtų reguliuoti pagal katino svorį ir aktyvumą. Įprastai suaugusiam katinui pakanka 2–3 šėrimų per dieną. Taip pat svarbu užtikrinti, kad gyvūnas visada turėtų prieigą prie šviežio vandens. Jei pastebite, kad katinas priauga svorio, verta pasikonsultuoti su veterinaru dėl tinkamesnės dietos arba porcijų koregavimo. Be mitybos kontrolės, svarbu skatinti fizinį aktyvumą. Žaidimai su interaktyviais žaislais, laipiojimo medžiai ar tuneliai padeda palaikyti gerą fizinę būklę ir užkerta kelią nutukimui. Reguliari veikla ne tik stiprina sveikatą, bet ir padeda išvengti nuobodulio bei elgesio problemų.
Elgesio pokyčiai ir ilgalaikė priežiūra
Kastracija dažnai lemia tam tikrus elgesio pokyčius. Daugelis katinų tampa ramesni, mažiau agresyvūs ir rečiau žymi teritoriją. Tai ypač svarbu, jei katinas gyvena bute, nes sumažėja nemalonaus kvapo šlapimo žymėjimo rizika. Elgesio pokyčiai neatsiranda iš karto – dažniausiai hormonų lygis sumažėja per kelias savaites ar net mėnesius po operacijos. Jei katinas iki kastracijos buvo labai aktyvus ar agresyvus, tikėtina, kad šie bruožai laikui bėgant susilpnės. Vis dėlto, kastracija ne visada išsprendžia visas elgesio problemas, todėl svarbu užtikrinti tinkamą socializaciją ir užimtumą. Kastruoti katinai gyvena ilgiau ir sveikiau, nes sumažėja rizika susirgti tam tikromis ligomis, tokiomis kaip prostatos ar sėklidžių navikai. Be to, sumažėja pavojus, kad katinas pabėgs ar įsivels į kovas su kitais gyvūnais. Ilgalaikė priežiūra apima reguliarų sveikatos stebėjimą – rekomenduojama bent kartą per metus apsilankyti pas veterinarą profilaktinei apžiūrai. Taip pat svarbu nuolat stebėti katino svorį, dantų būklę ir bendrą savijautą.