Ne paslaptis, kad vaikučių dantimis reikia pradėti rūpintis vos mažyliams atėjus į šį pasaulį. Mitas, kad burnos priežiūra pradedama tik tada, kai dantys išdygsta, yra klaidingas. Jau mažučius naujagimius mamos ar tėveliai turėtų švelniai pratinti prie burnos higienos ir bent kartą per dieną jiems nuvalyti liežuviuką, dantenas.
Vaikui jau paaugus, tėveliai laikosi nuomonės, kad neva pieniniai dantys iškris, jų vietoje išdygs nauji nuolatiniai, tad pieninių dantų prižiūrėti neverta. Tačiau tai daryti ne tik verta, bet ir privaloma, nes jei pieniniai dantukai bus sugedę, tikėtina, kad tai gali neigiamai paveikti ir nuolatinių dantų augimą bei dygimą.
Dar vienas gajus mitas – kad neva pieniniai dantys neturi nervų ir jų neskauda. Tačiau praktika rodo priešingai. Jei pieniniai dantukai gerai prižiūrimi, vėliau ir nuolatiniai dantys išauga sveikesni, tiesesni, mažėja tikimybė, kad jiems bus skirtas dantų tiesinimas. Ką tėveliai gali padaryti siekdami užtikrinti, kad vaikučio šypsena būtų sveika ir balta?
- Reikėtų įsigyti specialų vaikišką dantų šepetėlį, pritaikytą pagal vaikučio amžių. Ši informacija paprastai būna pateikiama ant dantų šepetėlio pakuotės. Dėl tinkamo dantų šepetėlio rūšies galima pasikonsultuoti su odontologu bei vaistininku.
- Dantų pastos nereikėtų duoti mažesniems kaip 2-3 metų vaikams, nes jie ją paprasčiausia gali nuryti. Dantų pastos pakanka vos žirnio dydžio ar dar mažiau, tad būkite atidūs ir nepersistenkite. Kai vaikas dantukus valo, reikėtų stebėti, ar jis tikrai moka gerai naudotis dantų šepetėliu ir ar išspjauna dantų pastos likučius. Nustatyta, kad vaikas tinkamai dantis valytis išmoksta tik būdamas 6-8 metų amžiaus.
- Norint pašalinti visas apnašas ir nešvarumus, dantis reikia valyti bent 2-3 minutes. Vaikučius reikia pamokyti, kaip taisyklingai naudotis šepetėliu, kitomis dantų priežiūros priemonėmis. Ir, beje, dantų tarpelių siūlai, burnos skalavimo skysčiai rekomenduojami vyresniems, apie 11-14 metų amžiaus vaikams, kuriems jau gali būti sudėti ir dantų breketai.
- Tiek suaugusiojo, tiek vaikučio dantų šepetėlis turėtų būti keičiamas kartą per 3 mėnesius. Šiandien jau galima įsigyti specialių šepetukų, kurie keičia spalvą kaip ateina metas juos keisti. Taip pat šepetuką galima keisti kiekvieno sezono – pavasario, vasaros, rudens ir žiemos – pradžioje. Šepetuką būtina pakeisti tada, kai vaikas persirgo gripu.
- Jei ir vaikutis dar mažas, jei nepasiekė paauglystės ir net jei jam nereikalingas dantų tiesinimas, pas odontologą reikėtų apsilankyti ne rečiau kaip kartą per pusmetį. Pastebėjus, kad dantukus ėmė atakuoti ėduonis, pas odontologą apsilankyti reikėtų nedelsiant.
- Dantukų sveikatai labai svarbi ir mažylio mityba: kasdien jis turėtų suvalgyti daug vaisių ir daržovių, o ne maitintis vien tik saldumynais, gerti gazuotus gėrimus ir valgyti bulvių traškučius.
- Nuo mažumės vaikas turėtų būti mokomas dantis valyti ar bent burną išsiskalauti po kiekvieno valgio. Dantų šepetėlį vaikas gali turėti ir darželyje, tačiau jam reikia paaiškinti, kad šepetėlio nevalia dalintis su draugais.
- Norint įsitikinti, kad vaikas dantukus išsivalė gerai, reikėtų įsigyti specialių tablečių, dažančių likusias apnašas.
- Jei vaikui buvo sudėti dantų breketai, kiekvieną dantuką rekomenduojama išvalyti labai kruopščiai. Braukymas per visą dantų paviršių teigiamų rezultatų nesuteiks ir dantų tinkamai neišvalys.
- Geru pavyzdžiu savo vaikučius gali „užkrėsti“ tik tėvai: jei jie kas rytą ir kas vakarą sąžiningai valysis dantukus, tikėtina, kad taip pat tiek dabar, tiek ir ateityje elgsis ir jų atžalos.