Kaip išvengti ir kaip atpažinti artritą

Artrozė - fizinio aktyvumo stokaSąnarių artritas – ne tik vyresnio amžiaus žmonių liga

Sparčiai tobulėjant technologijoms, ne tik atrandami pažangių gydymo metodų, bet ir padidėja tikimybė susirgti kai kuriomis ligomis. Viena tokių ligų – sąnarių artritas arba artrozė, anksčiau sieta tik su vyresnio amžiaus pacientais. Šiandien šia liga suserga vis jaunesni žmonės. Taip yra todėl, kad viena iš dažniausiai pasitaikančių šios ligos priežasčių – menkas fizinis aktyvumas, o jį paskatina tokie nuo šiuolaikinės visuomenės neatsiejami dalykai, kaip sėdimas darbas ir laiko leidimas „prie kompiuterio“. Artritas vis dažniau diagnozuojamas vaikams ir paaugliams, kurie laisvalaikį gryname ore iškeičia į socialinius tinklus ir kompiuterinius žaidimus.

Tikimybė susirgti artritu priklauso ne tik nuo amžiaus, bet ir nuo lyties: teigiama, kad vyrai turi mažesnę tikimybę susirgti artritu nei moterys. Tai gali būti siejama su faktu, jog moters svoris per gyvenimą kinta daugiau kartų nei vyro, jai dažniau atsiranda „galimybė“ priaugti svorio (pavyzdžiui, nėštumo laikotarpiu).

Fizinio aktyvumo stoka ir ją lydintis viršsvoris nėra vieninteliai veiksniai, galintys paskatinti artrozę. Ji gali atsirasti ir dėl paveldimumo ar patirtų sąnario traumų.

Kaip atpažinti artritą?

Pirmasis ir pacientą nuolat lydintis artrito požymis – skausmas sąnario srityje. Jei vaikštant, bėgiojant ar atliekant kitus kasdieninius veiksmus pradeda skaudėti kelio, peties ar kitos kūno dalies sąnarį, galite įtarti artrozę. Kartu su skausmu gali atsirasti tokie nemalonūs pojūčiai, kaip sąnario ištinimas, karštis jo srityje. Šie pojūčiai itin sustiprėja keičiantis orui: jam staigiai atšilus ar atšalus. Artritu sergantys žmonės gali jausti artėjančias orų permainas šioms dar neprasidėjus – apie jas juos įspėja stiprėjantis sąnarių  skausmas. Jis taip pat gali sustiprėti sportuojant, šokant ar atliekant kitus judesius, kuriems reikia didelės judesių amplitudės.

Ligai progresuojant, atsiranda sąnario stingimo pojūtis. Dėl artrito sukeltų pokyčių sąnaryje, jis pradeda traškėti, jame gali atsirasti išaugų. Laiku nepradėjus gydymo, artrozė gali pabloginti ne tik pažeistojo, bet ir jį supančių sąnarių būklę. Kartu su fiziniu diskomfortu žmogus gali patirti ir psichologinius sutrikimus, atsirandančius dėl nuolat patiriamo skausmo ir nemigos.

Kaip apsisaugoti nuo sąnarių artrozės ir ką daryti jai prasidėjus?

Norint išvengti sąnarių artrito, reiktų vengti jo atsiradimą skatinančių veiksnių. Nuo viršsvorio apsisaugosite propaguodami sveiką gyvenimo būdą: vengdami riebių maisto produktų, alkoholio, vartodami žuvų taukus ir kitą „sąnarių maistą“, sportuodami ir darydami reguliarias pertraukėles dirbdami sėdimą darbą. Didžiausi sąnarių artrito „priešai“ – vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu ir plaukiojimas.

Jeigu artrozės išvengti nepavyko ir jau pajutote pirmuosius jos simptomus, patys nepradėkite didinti fizinio krūvio – pirmiausia pasitarkite su savo gydytoju, kuris, atsižvelgdamas į jūsų konkrečia situaciją, rekomenduos geriausią mitybos, fizinio krūvio ir medikamentų derinį.