Dantimis reikia rūpintis, o taisyklingos burnos ertmės priežiūros vaikus reikia pradėti mokyti jau nuo mažų dienų. Tačiau yra dalykų, kurie yra įgimti ir dantų gydytojų įsikišimas yra būtinas. Tai galioja kalbant apie dantų breketus. Europoje maždaug pusė paauglių jau nešioja arba artimiausiu laiku pradės nešioti dantų breketus, dar didesnei jų daliai dantų tiesinimas vienais ar kitais metodais yra būtinas. Atlikus sociologinį trymą Kauno mieste, paaiškėjo jog breketai Kaune taip pat yra reikalingai daugiau nei pusei paauglių. Taigi netaisyklingas sąkandis – viena iš dažniausiai šiandien odontologijoje pasitaikančių problemų. Breketus šiandien nešioja ne tik paaugliai, o šis reiškinys yra įprastas ir nė vieno nebestebina.
Pas dantų tiesinimo specialistą – ortodontą – reikėtų nuvykti jau tada, kai pastebima, kad dantukai ima augti netaisyklinga kryptimi. Kartais didelei problemai dar galima pasistengti užbėgti už akių. Tačiau dažniausia netaisyklingai išaugusius dantukus pakoreguoti padeda būtent dantų breketai. Kodėl reikėtų juos nešioti?
- Breketai padeda dantims augti taisyklingai.
- Dėl teigiamos breketų įtakos dantys nesusigrūs, neaugs vienas ant kito.
- Breketai sumažina karieso riziką.
- Jie sutvirtina dantis, tad dantys tampa sveikesni ir kur kas tvirtesni nei buvo.
- Breketams veikiant, suformuojamas taisyklingas, ne patologinis sąkandis.
- Tiesesniems dantims reikia kur kas paprastesnės ir mažiau kruopščios priežiūros – taip asmuo išvengia pavojingų dantų ir dantenų ligų.
- Dantų breketai padeda suformuoti gražią, tiesą šypseną ir leidžia gyventi visavertį gyvenimą.
Pirmasis apsilankymas pas gydytoją ortodontą
Greičiausiai gydytojo ortodonto kėdėje atsidūrėte po to, kai ten buvote nukreiptas po profilaktinės apžiūros pas gydytoją odontologą. Tik ortodontas gali geriausia įžvelgti problemą ir sudaryti konkretų gydymo planą jūsų atveju. Galbūt sudėtingo dantų tiesinimo nė neprireiks ir visiškai pakaks elementaraus dantų tiesinimo, kuris neilgai truks ir nepareikalaus daug finansų. Beje, įprasti ortodontiniai aparatai paaugliams netgi neretai būna kompensuojami valstybės.
Pirmojo apsilankymo metu bus ištirtas gydymo poreikis ir apžiūrėti dantys, burnos ertmė. Taip pat jau gali būti pereita ir prie konkretesnių veiksmų, tokių kaip rentgeno ir įprastų nuotraukų darymas, dantų atspaudų paėmimas ir kt. Pagal tai ir pats gydytojas galės nuspręsti, kokius gydymo metodus šiuo atveju taikyti yra geriausia.
Gydytojo atsakymai kartais nustebina pacientus
- Apsilankius pas ortodontą, galite sulaukti atsakymo, kad dantukus tiesinti jums dar ne laikas. Šiandien vis daugiau specialistų rekomenduoja sulaukti pilnametystės, kai žandikaulis jau visiškai susiformavęs, ir tik tada imtis dantukų tiesinimo procedūros. Kiti – atvirkščiai: pataria užbėgti už akių netaisyklingo sąkandžio formavimuisi ir ortodontinėmis priemonėmis pakoreguoti dantų augimo kryptį.
- Norint tiesinti dantukus, svarbi yra ir dantų būklė: jei nebuvo tinkamai pasirūpinta dantų higiena, galimas daiktas, kad dantys bus sugedę, ir juos teks taisyti. Pas ortodontą gali tekti apsilankyti kitą kartą, kai situacija bus mažiau komplikuota ir kai bus galima pradėti ortodontinį gydymą.
- Vienas iš galimų scenarijų – kad gydytojas pasakys, jog dantukų padėtis yra gera ir patenka į numatytąsias normas. Belieka tik džiaugtis, kad jums nebus reikalingi nei dantų breketai, nei plokštelės, bei jokie kiti tiesinamieji aparatai.
- Jei gydytojas konstatuos, kad gydymo reikia, tuomet bus pasiūlyta gydyti ir pacientas turės nuspręsti, ar gydymą pradėti greitu metu, ar jį šiek tiek atidėti. Pavyzdžiui, dažniausiai priežastis, dėl kurios gydymas breketais šiek tiek nukeliamas – tai dantų breketų kainos, nes tai pareikalauja nemažų investicijų, maždaug nuo 1000 eurų ir daugiau vien juos sudedant. Vėliau tenka mokėti už konsultacijas ir kitus smulkius darbelius.