Diagnostinės ir prevencinės echoskopijos galimybės

Echoskpijos tyrimaiTyrimas, kurio metu naudojamas ultragarsas – echoskopija – praverčia tiek įtariant vidaus organų susirgimus, tiek laukiantis vaikelio ir norint pamatyti, kaip jis vystosi, tiek norint profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Echoskopija neturi jokio šalutinio poveikio, tad šis tyrimas yra saugus bei patikimas – remiantis jo rezultatais, galima anksti nustatyti vaisiaus ar paciento vidaus organų pakitimus, atrasti ir ištirti įtarimą keliančius darinius pilvo srityje, patvirtinti arba paneigti gydytojo diagnozę dėl vidaus organų ligų.

Nėščiosioms atliekama echoskopija yra bene dažniausiai atliekamas ultragarsinis tyrimas. Jo metu galima nustatyti vaisiaus lytį, numatyti jo vystymosi anomalijas nėštumo metu ir po jo. Jeigu vaisius vystosi gerai, pakanka dviejų ar netgi vienos echoskopijos procedūros per visą nėštumo periodą. Jeigu gydytojas įtaria, kad gali kilti tam tikrų komplikacijų, echoskopinis tyrimas gali būti skiriamas ir dažniau.

Echoskopijos dėka galima stebėti, kaip vaisius juda, kokia jo padėtis gimdoje (tai svarbu planuojant gimdymą), koks yra vaisiaus vandenų kiekis, ar tinkamai veikia kraujotaka motiną ir vaiką jungiančioje virkštelėje bei kūdikio galvoje. Būtent echoskopijos pagalba galima nustatyti apytikslę gimdymo datą ir vaisiaus svorį (tai taip pat svarbu akušeriui ruošiant gimdymo planą).

Echoskopija kaklo srityje skiriama siekiant diagnozuoti seilių liaukų veiklos sutrikimus, skydliaukės padidėjimą, paraskydinės liaukos susirgimus, kaklo limfmazgių ir kraujagyslių anomalijas. Nereiktų išsigąsti, jei gydytojas paskyrė kaklo echoskopiją – tai tik vienas iš tyrimų ieškant geriausio atsakymo į klausimą, kas privertė jus kreiptis į gydymo įstaigą.

Moterims profilaktiškai arba siekiant patvirtinti diagnozę gali būti skiriama krūtų echoskopija. Jos metu siekiama rasti piktybinius ir nepiktybinius darinius krūtų srityje, užkirsti kelią krūties vėžiui arba pradėti jį gydyti. Panašiais tikslais atliekama ir gimdos echoskopija, o vyrams – prostatos echoskopinis tyrimas.

Labai populiari ir visų vidaus organų (kitaip dar vadinama pilvo organų) echoskopija. Jos metu ištiriama virškinimo sistema (kepenys, žarnos, kasa, tulžies pūslė), kraujotakos organai (kraujagyslės ir blužnis), šlapimo sistema (inkstai, šlaplė), gali būti ištiriami ir lytiniai organai.

Tiriant sąnarių problemas, gali būti atliekama sąnarių echoskopija. Ji leidžia nustatyti pakitimus sąnariuose, atsiradusius po traumos, užfiksuoti uždegimą ir jo plitimo teritoriją. Raumenų echoskopijos pagalba galima ištirti raumenis ir kitus minkštuosius audinius, širdies echoskopijos – pakitimus širdies kraujagyslėse, vožtuvuose, pertvarose, aortoje.

Echoskopija pasitarnauja aptinkant įtartinus darinius bet kurioje kūno srityje. Iš šios procedūros metu aptiktų auglių ir kitų darinių paimami mėginiai – atliekama biopsija, kuri leidžia nustatyti, kiek darinys yra pavojingas paciento sveikatai ir kokios stadijos yra jo sveikatos sutrikimai.